Despre noi Elevi Profesori Părinţi Asociaţia Părinţi-Profesori Clasa Pregatitoare GPP Ostroveni 2

Simpozionul interjudetean - Ediţia I

Teorii şi bune practici de organizare interdisciplinară a conţinuturilor în  învătământul  preuniversitar”

Inspectoratul Şcolar al Judeţului Vâlcea, Casa Corpului Didactic Vâlcea şi Şcoala Gimnazială ,,Anton Pann” Rm. Vâlcea organizează în ziua de 4 aprilie 2015, în cadrul  Concursului Regional “Fii campion!”, simpozionul Teorişi bune practici de organizare interdisciplinară a conţinuturilor în  învătământul  preuniversitar”.  Acţiunea va avea loc la ora  10.00, la Şcoala Gimnazială ,,Anton Pann”, str.Lucian Blaga, nr.3, Rm. Valcea  La simpozion vor participa  dascăli din judeţele partenere, dar şi din scolile judeţului Vâlcea, care îşi vor prezenta lucrările şi exemplele de bună practică, la una dintre secţiuni.

CONCURS INTERJUDEŢEAN

FII CAMPION !

EDIŢIA  a VI-a, aprilie, 2015

Regulament (include tematica concursului)

1. Secţiunea I

La clasele a III-a şi a IV-a, fiecare şcoală îşi va desemna câte un echipaj format din 2 elevi  de clasă. Elevii vor susţine o probă scrisă de 2 ore din română şi matematică, având în vedere programa şcolară parcursă până în momentul derulării concursului, dar şi programa pentru olimpiade şi concursuri.

1. Secţiunea II

La gimnaziu, fiecare şcoală îşi va desemna câte un echipaj format din 2 elevi  de clasă, deci 8 elevi/şcoală. Probele de concurs vor avea în vedere disciplinele limba şi literatura română, respectiv franceză (începători)/ engleză (avansaţi). Concursul se va organiza pe fiecare clasă, elevul optând pentru una din cele două limbi străine. Fiecare elev va primi cerinţe din română+limbă străină, durata probei fiind de 3 ore.

Se va avea în vedere programa şcolară parcursă până în momentul derulării concursului, dar şi programa pentru olimpiade şi concursuri.

Notă:              Înscrierea elevilor se va face pe adresa de mail scoalagen_nr_9@yahoo.com până în data de 1 aprilie 2015 (inclusiv).

Concursul se va desfăşura în data de 4 aprilie, începând cu ora 10. Accesul în sălile de clasă se va face până la ora 9, 30.

NU SE PERCEPE TAXĂ DE PARTICIPARE. Fondurile pentru desfăşurarea concursului vor proveni  exclusiv din sponsorizări.

Tabel de înscriere în Excel:

1. pentru clasa a III-a / a IV-a

Nr. crt.