Despre noi Elevi Profesori Părinţi Asociaţia Părinţi-Profesori Clasa Pregatitoare Contact

“ Deschidem porţile prieteniei”

Descrierea activității:

Activitatea desfăşurată în cadrul acestui parteneriat iniţiat de Şcoala Centrală din Bucureşti, intitulat “În căutarea comorilor literare româneşti”, cu subtitlul “Deschidem porţile prieteniei” a avut ca domeniu de activitate cunoaşterea în profunzime a vieţii şi activităţii literare a lui Anton Pann, al cărui nume este pe frontispiciul şcolii noastre. Întreaga activitate s-a desfăşurat prin activităţi comune, la care au participat elevi din ambele şcoli, pe ateliere de lucru, repartizaţi pe centre de interese, acestea având loc la biblioteca şcolii /creaţie literară), în sala de festivităţi (cel de dramatizări şi prezentarea în power point a vieţii şi activităţii literare a lui Anton Pann), în cabinetul de pictură (cel de pitură) şi cel de-al patrulea, la finalul întregii activităţi.  Atelierul 1- Creaţie literară, intitulat « Urmaşii fiului Pepelei cel isteţ ca un proverb”, în care elevii au prezentat creaţii literare inedite, folosind teme şi motive din opera autorului Anton Pann, condus de prof. Teiuşanu Andreea din Şcoala noastră şi de prof. Pană Mirela de la Şcoala Centrală din Bucureşti.  Atelierul 2- Arc peste timp- care a cuprins prezentarea în power point a unor informaţii despre viaţa şi activitatea literară a lui Anton Pann (realizată de prof. Teiuşanu Andreea de la Şcoala noastră) şi dramatizări din opera scriitorului Anton Pann, prezentate de elevii ambelor şcoli, (costumaţi corespunzător fiecărei scenete, deci cu toată recuzita necesară) sub conducerea prof. Anghel Elena şi Miron Maria- Cornelia.  Atelierul 3 (pictură) cu denumirea « Anton Pann prin ochi de copil » a fost realizat de prof. de desen din şcoala noastră Poenaru Georgiana şi, de la Bucureşti, de prof. de desen, Voicu Gabriela. Elevii implicaţi în acest atelier au prezentat portrete şi scene inspirate de opera scriitorului Anton Pann, picturi realizate de aceştia în orele anterioare de educţie plastică.  Atelierul 4 (mass-media) intitulat « Căutătorii de comori » a constat în realizarea unor fotografii, filmări, panouri, în vederea editării unor publicaţii ulterioare care să reflecte acestă acţiune defăşurată în parteneriat cu Şcoala Centrală, din Bucureşti.

Vizualizare hartă mărită

Delimitarea străzilor din circumscripția școlară
Școala Gimnazială Anton Pann

Str. I.C. Brătianu; Bd. Tineretului de la intrarea în piață, pana la intersectia cu Mihai Eminescu, numai numerele impare, strada Mihai Eminescu de la b-dul Tineretului pana la b-dul Pandurilor, partea stanga, Bd. Tineretului de la intersectia cu Mihai Eminescu, pana la intersectia cu Dem Radulescu (stanga, dreapta),   str. Aurelian Sacerdoţeanu,   str. G-ral Emanoil Florescu,   str. Ion Creangă,   str. Maior Dumitru Miulescu,   str. Patriarh Iustinian Marina,   str. Lacului,   intr.Crizantemei, str. Prundului , str. Alexandru Cerna Rădulescu,   str. Căminului,   str. Corneliu Coposu,   str. Dragoş Vrânceanu, str. Grădinilor, str. ing. Ion Filote,   str. Mircea Buciu,   str. Octavian Goga,    b-dul Dem Rădulescu,   str. Dimitrie    Drăghicescu,    str. Dr. Romulus Popescu,   str. Eugen   Ciorăscu,   str. Nicolae Enache,    str. Theodor Coman, str. Veteranilor,    str. Macarie, str. Nistor Dumitrescu, str. Ştrandului, str. Târgului , str. Ogorului, str. Lucian Blaga, str. Ostroveni de la I.L. Caragiale în jos, aleea Narciselor; Aleea Zorelelor; aleea Panseluţelor; ;   b-dul Pandurilor de la str. Mihai   Eminescu până la strada Eugen Ciorăscu, aleea Trandafirilor, aleea Garoafelor; aleea Gladiolelor.

Nr. crt.
Nume Bloc