Diseminare întâlnire proiect Comenius multilateral Bulgaria

Denumirea proiectului este ,,Natural, Cultural and Historical Heritage” şi se derulează în perioada 2011-2013. Partenerul din România în proiect este Şcoala cu clasele I-VIII ,,Anton Pann”, Loc. Rm. Vâlcea, Jud. Vâlcea.

În perioada 17-21 octombrie 2011 s-a desfăşurat la Kazanlak, în Bulgaria prima întâlnire comună de proiect având ca scop stabilirea programului definitiv pentru primul an de proiect, alegerea siglei proiectului precum şi prezentarea sistemului educaţional bulgar. Au participat profesori şi reprezentanţi legali ai tuturor celor şapte instituţii înscrise în proiect: Turcia, Spania, Italia, Polonia, Letonia, Bulgaria şi România. Din România au participat Burlan Adrian (profesor de matematică şi directorul şcolii ,,Anton Pann”), Moldovan Cristina (profesor de limba engleză), Draguşin Mihaela (învăţătoare) şi Matei Bogdan, (profesor de sport).

În prima zi a întâlnirii, luni, 17 octombrie 2011, am vizitat şcoala din satul Enina, Kazanlak. În cadrul acestei vizite, ne-a fost prezentată şcoala şi am asistat la lecţii deschise de limba engleză, matematică şi sport. Marţi, 18 octombrie 2011, a avut loc prima întâlnire de lucru în sala de conferinţă a hotelului Kazanlak. În cadrul acestei întâlniri participanţii fiecărei ţări au prezenat câteva informaţii despre ţara, şcoala şi oraşul unde locuiesc.

Am stabilit ca activităţile poiectului să se desfăşoare sub forma unor întâlniri multilaterale de planificare urmate de instruiri pentru elevi şi susţinerea unor chestionare pentru subiecte comune.

În timpul primului an, participanţii vor lucra asupra următoarelor teme; fundal istoric, arhitectura şi locuitorii acestor locuri, frumuseţi naturale şi viata incluzând schimbări şi diferenţe culturale.

Domeniile de lucru în timpul celui de-al doilea an vor include teme precum: Mituri şi Legende ale locurilor istorice şi mediul înconjurător.

Toate rezultatele vor fi transmise, comparate şi evaluate, şi in final documentate într-o carte, pe Cd-uri sau Dvd-uri şi pe site-ul fiecărei şcoli.

Delegaţia bulgară a organizat un tur istoric al oraşului Kazanlak. Am vizitat Muzeul de Istorie, Complexul Etnografic Damascena şi Mormintele Tracilor din regiune.

Miercuri, 19 octombrie 2011, am vizitat şcoala din Enina, Kazanlak. Aici am fost întâmpinaţi cu pâine şi sare conform tradiţiei bulgăreşti. În cadrul şcolii am asistat la un program artistic ( dansuri şi cantece populare, o mica scenetă de teatru ) pregătit de profesorii şi elevii acestei şcoli.

La prânz am vizitat frumuseţile naturale, istorice şi culturale ale regiunii Enina: Bisericile Sfântul Gheorghe şi Sfânta Parascheva, hidrocentrala electrică ( construită de un român) şi pescăria din zonă.

Joi, 20 octombrie 2011, am vizitat o şcoala primară şi un liceu din oraşul Kazanlak. Elevii acestor două şcoli au prezentat diverse programe artistice. Am vizitat muzeele din cadrul acestor două şcoli. (În urma vizitării muzeului din cadrul liceului din Kazanlak am aflat că primul director al acestei şcoli a fost român) În sala de festivităţi din cadrul liceului ne-a fost prezentat Sistemul Educaţional şi Vocaţional Bulgar.

Am mai vizitat  Centrul de copii cu nevoi speciale din oraşul Kazanlak. Elevii acestui centru au realizat o expoziţie cu desene şi au susţinut un recital vocal şi instrumental (pian).

Vineri, 21 octombrie 2011, a avut loc expoziţia cu siglele finaliste ale fiecărei ţări participante şi alegerea siglei proiectului . În urma votului, sigla câştigătoare a aparţinut Italiei, Romania obţinând locul al doilea.

Seara, într-un cadru festiv, au fost înmânate certificatele care atestă participarea fiecărei ţări la prima întâlnire de lucru din cadrul proiectului ,, Moştenire naturală, culturală şi istorică”.

Cea de a doua întâlnire comună din acest prim an va avea loc la Rm. Vâlcea, România.

Prof. Adrian Burlan, coordonator proiect

Actualizat in - 22.10.2013, la ora 09:35.
Vizitatori: 420426, online: 2